Díky článku se dozvíte:
- co je citlivý močový měchýř a koho se týká
- po jakých bylinách sáhnout, když tento problém řešíte
- jak můžou pomoci tzv. Kegelovy cviky
Když ,,musíte“ hodně často
Hyperaktivní močový měchýř nás nutí jít na malou více než 8x denně. A obvykle jsou mu přidružené další obtíže: noční močení a inkontinence. Citlivý močový měchýř je o něco známější u mužů, kteří jím trpí při zvětšené prostatě, ale potrápí i ženy, byť třeba jen dočasně v období těhotenství. V tomto případě ale dochází k jeho útlaku vlivem ztěsnání orgánů při růstu miminka.
Jednoduše jde o to, že už 20 minut po návštěvě toalety má daná osoba nutkání jít zase. Dojde k neúplnému vyprázdnění a tím pádem k téměř neustávajícímu pocitu potřeby vymočit se.
Jak může pomoci serenoa plazivá na močové cesty
Serenoa plazivá, která se často objevuje pod názvem saw palmetto, je druh palmy. Zároveň je to i rostlina s účinky na prostatu a močové cesty. Má mírně močopudný efekt, díky kterému přispívá k úpravě vyprázdnění močového měchýře. Dále má saw palmetto účinky na zvýšení průtoku moči , a tím pomáhá zabraňovat městnání moči v měchýři. Je to důležité nejen pro pocit vyprázdnění – městnání moči je nežádoucí kvůli případnému riziku vzniku infekce močových cest. Sereona plazivá má ale vliv na celkové mužské zdraví, proto ji lze doporučit jako tip č.1 při řešení citlivého měchýře.
Chutná i zdravá lichořeřišnice
Lichořeřišnice má velké, zářivě barevné květy, které jsou dokonce velice chutné. Konzumovat lze i listy, mají chuť podobnou ředkvičce a jsou celkem štiplavé. Lichořeřišnice na močové cesty působí antibakteriálně, a je skvělou podporou hlavně v zimě. Díky svým silným účinkům podporuje lichořeřišnice močový měchýř, ledviny i prostatu.
Má citlivý měchýř řešení v podobě posilování pánevního dna?
Jednoznačně ano! Svaly pánevního dna jsou pomyslným spletencem, který obklopuje svěrače. Právě svěrače technicky zabraňují tomu, aby z močové trubice unikala moč ven. Ale jsou i důležitou součástí celého trupu! Jejich posílení tak může pomoci od bolesti zad a břicha, a hlavně pomůžou s lepším držením těla. Na citlivý močový měchýř jsou proto výborné tzv. Kegelovy cviky vhodné pro muže i ženy.
Hned na začátku je podstatné uvědomit si polohu jednotlivých svalů pánevního dna. Stahujte je tak, jako byste chtěli zadržet močení a vnímejte, v jakých místech došlo ke stažení.
Jednotlivé cviky pak provádějte denně podle návodu od odborníka.
Hledáte motivaci k posilování pánevního dna? Dobrým benefitem je, že tím docílíte i silnějších prožitků při milování!