Setkáváte se s něčím podobným? Určitě věnujte pozornost následujícím řádkům. Nejen, že tento problém mohou způsobovat i některá velmi závažná onemocnění, časté noční močení z nás také vysává energii, jelikož dochází k pravidelnému narušení spánku a naše tělo tak není odpočaté, jsme bez energie, a více podráždění.
Co způsobuje časté močení?
Příznaků existuje hned několik a pokud se některé z nich objeví i u vás, určitě byste ze všeho nejdřív měli navštívit urologa a nechat se důkladně vyšetřit. Jednou z nejčastějších příčin nadměrného močení u mužů je zvětšená prostata, tzv. benigní (nezhoubná) hyperplazie prostaty (může se objevovat i pod zkratkou BHP).
Jedná se o zvětšení žlázové části prostaty. Ačkoliv se tento jev objevuje především u mužů nad 50 let, výjimkou nejsou ani případy, kdy některé muže zvětšená prostata trápí již po třicítce. Daleko vážnější je však zhoubné zvětšení prostaty.
Zvětšená prostata se projevuje slabým proudem moči, opožděným začátkem, případně přerušovaným močením, což způsobuje, že se muž plně nevymočí a je tak nucen navštěvovat toaletu častěji.
Jednou z příčin nadměrného močení může být také zánět prostaty (tzv. prostatitida) a infekce močových cest.
Výjimkou není ani hyperaktivní močový měchýř, během kterého dochází taktéž k velmi častému močení (třeba i každých 15 minut) i přes to, že močový měchýř není zcela plný.
Ojedinělým případem může být i cukrovka, během které je časté močení většinou doprovázeno silným pocitem žízně. Tyto dva zároveň se objevující příznaky patří mezi jedny z prvních varovných signálů, že se cukrovka blíží.
Lékaři upozorňují na to, že jednotlivé projevy mohou být kombinací vícero potíží – tzn., že příčinu nadměrného močení má na svědomí zvětšená prostata, ale zároveň i hyperaktivní močový měchýř.
Pečujte o svou prostatu
Alfou a omegou je v tomto případě zdravý životní styl – omezení kouření, pití alkoholu a nápojů s kofeinem. Dbát byste měli na přiměřený příjem potravy a častěji konzumovat ovoce a zeleninu. Svou důležitou roli při potlačení nadměrného močení hrají také rostliny a bylinky. Doporučuje se mimo jiné užívání zázvoru (cca 100 mg denně), který má silné antioxidační a dezinfekční účinky. Dobře působí také čaj z vrbatky malokvěté.
Serenoa plazivá je rostlina, která velmi silně působí na prostatu. Ačkoli není tolik známá, můžete se na její účinky spolehnout.
Chcete-li mít jistotu, že svému tělu dodáváte všechny potřebné a užitečné látky, můžete sáhnout také po některém z doplňků stravy, které obsahují kombinaci přírodních aktivních látek a mají tak pozitivní účinek na správnou funkci prostaty a díky ostatním složkám působí pozitivně také na imunitní systém.