Jednotlivé druhy inkontinence se liší. Zatímco některé způsobuje funkční problém lidského těla, jiné může mít na svědomí úraz nebo stres. Vždy je důležité znát příčinu!
Hlavní příčiny inkontinence jsou:
- Zbytnělá prostata se týká pouze mužů. Žláza se zvětší natolik, že se na své místo nevejde a utlačuje močové cesty.
- Infekce močových cest je nejčastěji způsobena bakteriemi a více se týká žen, protože mají kratší močovou trubici a tím pádem snadnější přístup pro infekci.
- Oslabené pánevní dno se hodně podceňuje. Svaly pánevního dna nám pomáhají jako svěrače a pomáhají vše udržet na svém původním místě. Mohou ale ochabnout vlivem věku, těžké práce, obezity a z dalších důvodu a zapříčinit únik moči.
- Úraz není nejčastější příčina inkontinence, ale nelze ho opomenout. Nemusí jít nutně o mechanické poranění močových cest – inkontinence trápí i osoby s poraněním míchy a onemocněním nervové soustavy, kdy nervy ovládající vyprazdňování přestanou fungovat.
Řešení inkontinence je úzce spjato s výše zmíněným. Spočívá v posilování pánevního dna, péči o prostatu, i dobrou osobní hygienu, která eliminuje případnou infekci. Záleží však i na povaze problému:
Chodíte často, nebo vás trápí únik při smíchu?
Stresová inkontinence je nejčastější a potkat může kohokoli. Vzniká změnou nitrobřišního tlaku pokud kýchneme, zvedáme těžká břemena, smějeme se, nebo uděláme větší pohyb. Vedle ní existuje urgentní inkontinence a ta způsobuje akutní nutkání na močení. Setkat se u ní můžete s termínem hyperaktivní močový měchýř. Mozek dostává signál že je čas se vyprázdnit a tím může být třeba zvuk tekoucí vody. Zajímavé je, že nehraje roli, zda je močový měchýř skutečně naplněný.
Kromě téhle dvojice se setkáváme s dalšími typy inkontinence - např. poporodní. Rožšiřuje se také psychogenní inkontinence. Může nás postihnout v návaznosti na nějaký šok či velmi stresovou situaci, nebo při vážnějších duševních onemocněních.
Jak se inkontinence řeší?
Nutná je diagnóza od lékaře a příslušná vyšetření. Následně může doporučit léky, nebo mohou postačit doplňky stravy na močové cesty. V každém případě je velmi důležité využít všech dostupných metod: cviky na pánevní dno, pravidelný pohyb, správný pitný režim, a do velké míry i výběr nápojů. Zatímco některé můžeme pít bez omezení, jiné jsou močopudné.
Velkou oblastí jsou pak bylinky na močové cesty, které můžete užívat ve formě kapslí, tinktur nebo čajů.
Zdroj: